English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

like i know what will be the total sum if i have to add 12.24 % taxes to say 5000 Rs, but am confused if some say 7550 inclusive of 12.24 %...then how do i go to the base figure....whats the formula

2006-10-31 05:36:14 · 12 answers · asked by sagar 1 in Science & Mathematics Mathematics

12 answers

Total with tax / (1 + tax %) = total before tax

for example, using your numbers above,

7550 / (1.1224) = pre tax

Best of luck!

2006-10-31 05:40:40 · answer #1 · answered by disposable_hero_too 6 · 0 0

Say the exact value of the base figure is X
then 100%[base] + 12.24%[tax] of X = 7550

To get a solution -
Just divide 7550 by 112.24%

or 7550/1.112.24
=
6727

2006-10-31 05:45:58 · answer #2 · answered by Nattu 2 · 0 0

There is no confusion.
It is very simple.
10 % of x
=[10/100]*x
y% of x
=[y/100]*x
10% of 155
=[10/100]*155
=15.5
total
=15.5+155
=170.5
There is another way to get
total direct.
say add 12.24% to5000
factor to multiply
=1+12.24/100
=1.1224
total
=1.224*5000
=6120

2006-10-31 05:53:24 · answer #3 · answered by openpsychy 6 · 0 0

If it's 7550 inclusive of a 12.24% tax, then the original value is v = 7550/1.1224 = 6726.66 (rounded off)


Doug

2006-10-31 05:43:17 · answer #4 · answered by doug_donaghue 7 · 0 0

Just divide instead of multiplying...

Let x be the original amount.

x + x * 0.10 = 155
x(1 + 0.10) = 155
x (1.10) = 155
x = 155 / 1.10
x = 140.9090...

Same with your other problem:

x + 0.1224 x = 7550
x (1 + 0.1224) = 7550
x (1.1224) = 7550
x = 7550 / 1.1224
x = 6726.657

In general:

Amount after taxes = Amount * (1 + percent)
x = 100 * 1.10
x = 110

And the reverse is:

Amount = Amount after taxes / (1 + percent)
x = 155 / 1.10
x = 140.9090...

2006-10-31 05:38:58 · answer #5 · answered by Puzzling 7 · 0 0

155 x .10=

2006-10-31 18:00:31 · answer #6 · answered by cee jay 3 · 0 0

#1.Case of addition of tax:

On adding 10% to 1 we get 1.1
To get the base value of 155 we write 155/1.1 = 140.9 approx

On addition of 12.24% to 1 we get 1.1224
giving us for the base value of 7550 as 7550/1.1224 = 6726.67 approx.

#2.Case of subtraction of Discount:

(Taking the case of an object of 500 available at a discount of 10% the sale price is 450)

To work out the reverse we note 1 becomes 0.9 after the discount of 10% so to get the base price from the sale price of 450 we perform the same step as before 450/0.9 = 500
------------------------------------------------------------------------------------
The simple rule/general method is to first find 'what becomes of 1' after tax/discount and then divide the sale price by this 'what becomes of 1'
------------------------------------------------------------------------------------

2006-10-31 07:09:49 · answer #7 · answered by usarora1 3 · 0 0

For your example, 7550 divided by 1.1224 gives you the net figure.

2006-10-31 05:42:15 · answer #8 · answered by Paul 1 · 0 0

prive including 10% tax is 1+.1=1.1 times the price=155*1.1=170.50

2006-10-31 09:32:49 · answer #9 · answered by yupchagee 7 · 0 0

You should divide 155 by 110 and multiply with 100.
155x100
------------
110 = Result of this will be answer to your question.

2006-10-31 05:51:28 · answer #10 · answered by suchsi 5 · 0 0

fedest.com, questions and answers