English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

Sorry everyone, but I don't understnad this question, yet again. Oh, and thanks to I ♥ AUG, btw. Now, here's the question: The cost for 7 dance lessons is $82. The cost for 11 lessons is $122. Write a linear equation to find the total cost (C) for (L) lessons. Then use the equation to find the cost of 4 lessons. I'd appreciate if you told me HOW to work the question, and the actual answer is optional. Thanks!

2006-10-30 14:13:45 · 7 answers · asked by Freddie Dearest 2 in Science & Mathematics Mathematics

7 answers

Let's assume that each lesson costs a certain amount, x. Also there is a one-time fee, c, that is added on each time you pay. So for 7 lessons you would pay 7x + c. For 11 lessons you would pay 11x + c.

Now figure out both x and c and you can create your own equation for how much 4 lessons would cost.

7x + c = 82
11x + c = 122
Subtract the first equation from the second equation.
You get:
4x = 40
So
x = 10.

Each lesson costs 10 bucks.
7(10) + c = 82
70 + c = 82
c = 12

That service fee is $12.
So your equartion for how much to pay (C) for lessons (L) is
C = 10L + 12

By using this equation, plug in 4 for lessons and you get
C = 40 + 12 = $52
4 lessons would cost $52.

2006-10-30 14:22:33 · answer #1 · answered by Anonymous · 1 0

There is no need to be sorry if you are trying to learn.
First write the information as ordered pairs:
7 lessons 82 dollars is (7,82)
11 lessons 122 dollars is (11, 122)

I always recommend starting with the basic slope-intercept form of the linear equation: y = mx + b.

Then all we have to find are m and b. m is of course the slope.

Use the two ordered pairs to find the slope of the linear equation.
(y2- y1)/(x2- x1) = (122-82)/ (11-7) =40/4 = 10/1 or just 10

now we have : y = 10 x + b

Now we will plug either one of the ordered pairs into this to find b. That will give us the last number we need for the equation.

82 = 10 (7) + b
82 = 70 + b

So b= 12
Now the equation is y = 10x + 12
Put 4 into the equation for x and you will find out what 4 dance lessons cost.

I hope this helps and never apologize for looking for assistance with your math.

2006-10-30 14:33:07 · answer #2 · answered by Uncle Bill 2 · 0 1

Look at the difference between 7 lessons and 11 lessons to determine the pattern: $122 - $82 = $40, so it looks like each lesson is $10. But, notice that there's an additional $12 that was probably the starting fee, so the linear equation you are looking for is:

C = 12 + 10L

So the cost for 4 lessons is 12 + 10*4 = $52

Hope that helped and that I explained it well enough for you to follow the work!

~ ♥ ~

2006-10-30 14:17:50 · answer #3 · answered by I ♥ AUG 6 · 0 1

all you have to do is compose a function of dance lessons, it'ss be a linear function, first you use the
m=y2-y1/x2-x1 where x1=7dancelessons and x2=11, y1 82 y2=122, ok now the you have the slope look up the point slope fromula set it up with the points (7,82)(11,122) and your slope, once you have your equation you;ll be able to plug in and amount of lessons or x value and you';ll get an output or y in dollars

2006-10-30 14:23:55 · answer #4 · answered by salvador0516 2 · 0 1

7 is they Y valie, 82, is the X value, 11 is the Y value, and 122 is the X value draw an extending line through those points

2006-10-30 14:18:30 · answer #5 · answered by gopistons 4 · 0 1

that's been an prolonged time with the aid of fact I even have taken Algebra... yet from what i remember that's like this: 4v+a million<4v-7 you desire to get the V's on one area and the #'s on the different 4v+a million < 4v-7 +7 +7 = 4v+8 < 4v 4v+8 < 4v -4v -4v 8 < 0v So i've got self belief there is not any answer

2016-10-03 03:06:26 · answer #6 · answered by ? 4 · 0 0

7(x) = 82
11(x)=122
4(x)=y

2006-10-30 14:46:07 · answer #7 · answered by 1Jazzy1 3 · 1 0

fedest.com, questions and answers