English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

1. (in simpliest form) what is the ratio of 5 3/5 to 2 1/10?
2. The ratio of 7 dimes to 3 quarters
3. Marc took 3 hours (h) to mow a lawn while Angelina took 150 minutes
(min) to mow the same lawn a week earlier. Write the ratio of Marc’s time to
Angelina’s time as a ratio of whole numbers.
4. the ratio of 240 pounds of fertilizer and 6 lawns
5. Which is the better buy: 5 lb of sugar for $4.75 or 20 lb of sugar for $19.92?
6. Write the proportion that is equivalent to the given statement.
If Maria hit 8 home runs in 15 softball games, then she should hit 24
home runs in 45 games.
7. Determine whether each pair of fractions is proportional.
is 5/8 equal to 75/120
8. is 12 gallons of paint over 8,329ft squared = 9 gallons of paint over 1,240ft squared.
9. A store has T-shirts on sale at 2 for $5.50. At this rate, what do five T-shirts cost?

2006-10-27 10:00:38 · 2 answers · asked by **LIBERTY** 1 in Science & Mathematics Mathematics

2 answers

1. 8:3
2. 14:15
3. 6:5
4. Not defined as ratio is defined for similar quantities only
5. 5 lb of sugar for $4.75
6. 8:15::24:45
7. yes
8. No
9. $13.75

2006-10-27 10:04:16 · answer #1 · answered by psbhowmick 6 · 3 0

1) 65/21= 8/3
2) (7/10)/(3/4)=14/15
3) 3*60/150=6/5=1.2
4) ??
5) 5lb of sugar for $4.75
6) 3
7) yes
8) no
9) $13.75

2006-10-27 10:23:10 · answer #2 · answered by Anonymous · 0 0

fedest.com, questions and answers