English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

8 answers

Do your own homew

answer it yourself

2006-10-26 15:59:28 · answer #1 · answered by My Evil Twin 7 · 0 0

Since the whole question was not entered, there are 2 possible answers depending on how the last part is worded.

1) if it was how much 2 avacados would be today?
13.35 x 2/6 = $ 4.45 (remember 13.35 for 6 is already marked down 30%)

2) if it was how much 2 avacados would be tomorrow, when sale is off?
.7a = 13.35 (cost for 6 today @ 30% off)
a = 13.35 / .7 = 19.07 (cost for 6 tomorrow when no discount given)
19.07 x 2/6 = $ 6.35 (cost for 2 avacados tomorrow with no discount)

2006-10-26 16:35:11 · answer #2 · answered by wellab76 2 · 0 1

13.35/6=2.225 each or 4.45 for 2. if this is 30% off. the normal price would be 4.45/.7=$6.36 for 2

2006-10-26 17:01:57 · answer #3 · answered by yupchagee 7 · 0 1

$13.35 DIVIDED BY 6= $2.225 or $2.23for one avocado, then multiply 2.23 x 2=$ 4.46. Then $4.46 x 0.30=$1.3380 0r $1.34

2006-10-26 16:13:49 · answer #4 · answered by ace 2 · 0 1

that's all advertising/advertising attitude, comparable as advertisements. counting on the product, they use fashions they think of the common shopper will the two relate to or might decide to seem choose to get them to purchase the product.

2016-12-08 22:14:12 · answer #5 · answered by ? 4 · 0 0

13.35 DIVIDED BY 6 EQUALS 2.225 TIMES 2 EQUALS 4.45 MINUS 30% EQUALS 1.335 WHICH MEANS YOUR ANSWER IS $3.115 OR $3.12
GOD BLESS

2006-10-26 16:08:23 · answer #6 · answered by thewindowman 6 · 0 1

$3.115 for 2

2006-10-26 16:06:06 · answer #7 · answered by pit_bulldog 3 · 0 1

$1.34

2006-10-26 16:04:40 · answer #8 · answered by chefzilla65 5 · 0 1

fedest.com, questions and answers