English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

At the market a man buys six avocadoes for $13.35. All produce is 30% off today only. How much will two avocadoes cost you tomorrow at full price?

A) $4.00

B) $4.50

C) $5.00

D) $5.50

E) $6.00

You want to find the regular price per avocado because the question is asking you to calculate the cost of two of them.

You can find this by figuring out the sale price. The man paid $13.35 for 6 avocadoes. So divide the total cost by the number of avocadoes to get the price for one avocado.

13.35/6 = 2.225 this is the discounted price per avocado.

The discount is 30% less than the regular price.



If you take away 30%, you have 70% (since 100% - 30% = 70%)

So you know that $2.225 is 70% of the full price.

Full $ x 0.70 = 2.225

(Remember that if A x B = C, then A = C /B)

So full $ = 2.225 / 0.70 which, when we work it out either with the calculator or by hand, gives us = $ 2.50

At $2.50 per avocado, buying two would cost us $5.00. Which is answer C).

2006-10-26 15:35:10 · 6 answers · asked by kacak15348 1 in Science & Mathematics Mathematics

what is the right answer?

2006-10-26 15:41:24 · update #1

6 answers

You are correct in your analysis but your calculations don't seem right. 2.225 / .7 is 3.17857....None of the answers are right.

2006-10-26 15:38:24 · answer #1 · answered by hayharbr 7 · 1 0

not right. 30% of $2.50 is $0.75, so the sale price would be $1.75, but he paid $2.225 for one.

OOOOPS...


Your calculation by hand should have resulted in a value larger than $3.00. $2.225 is larger than $2.10, which when divided by 70% results in $3.00

You should have divided $13.35 by 3 to directly get the price for two: $4.45 for two. Divide this by 70%. The choices don't make much sense, since the actual answer is not numerically equal to any of the choices.

2006-10-26 15:48:47 · answer #2 · answered by arbiter007 6 · 0 1

So full $ = 2.225 / 0.70 which, when we work it out either with the calculator or by hand, gives us = $ 2.50

there goesyour mistake
2.225/0.7 is not 2.50

2006-10-26 15:40:06 · answer #3 · answered by raj 7 · 1 0

none of the answers given is correct.but Answer D is almost correct.the equation is :
firstly;13.35/6
secondly: 13.35/6*0.7
thirdly 13.35*2/6*0.7=6.3571
so the correct answer is 6.3571

2006-10-26 16:26:38 · answer #4 · answered by peterwan1982 2 · 1 0

I get
13.35/6*2=$4.45 at today's price. Tomorrow they will be
$4.45/.7=$6.36

2006-10-26 17:25:22 · answer #5 · answered by yupchagee 7 · 1 0

dude nobody wants to read all that. try makng it shorter
\/ peace

2006-10-26 15:43:05 · answer #6 · answered by platoon793 3 · 0 1

fedest.com, questions and answers