Hope this helps
1kg of Sugar + 1Kg of flour =$1.5
Therefore 3kg of sugar + 3 kg of flour = $4.50
$7.80 - $4.50 = $3.30
$3.30/ 3kg of flour = $1.10 (is cost per kg of flour
3Kg of sugar + 6 * 1.1 = $7.80
Therefore $7.80 - (6 * 1.1) = 3 kg of sugar
$7.8 - $6.6 = 3 Kg of Sugar
$1.2 / 3 = $0.40 per kg of sugar
Cost per Kg
Sugar = $0.40 per kg
Flour = $1.10 per Kg
To prove the formula
(3 * 0.4)+ (6*1.1) = 7.8
2006-10-23 03:46:04
·
answer #1
·
answered by timster 1
·
0⤊
0⤋
I think that you need to edit your question. The wording of your question doesn't make sense. let me see if I can answer anyway.
If 1kg of sugar and 1 kg of flour both cost $1.50 why is it that you need to know what the cost of 1kg costs?
maybe,
If 1kg of sugar costs $1.50 then 3kg = $4.50. $7.80 - $4.50= $3.30, so $3.30/6kg = $0.55/kg
so, Flour = $0.55 per kg, Sugar $1.50 kg
$1.50 must have been the cost of a kg of sugar because $1.50 x 6 kg of flour = $9.00, more than the original cost.
2006-10-23 03:40:04
·
answer #2
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋
Let
x = sugar
y = Flour
1.50 = cost of lkg
3x = the cost of sugar
6y = the cost of flour
7.80 = the combined cost
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
x + y = 1.50 - - - - - - - Equation 1
3x + 6y = 7.80 - - - - - -Equation 2
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Substitution Method equation 1
x + y = 1.50
x + y - x = 1.50 - x
y = 1.50 - x
Insert the y value into equation 2
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3x + 6Y = 7.80
3x + 6(1.50 - x) = 7.80
3x + 9.00 - 6x = 7.80
-3x + 9.00 = 7.80
- 3x + 9.00 - 9.00 = 7.80 - 9.00
- 3x = - 1.20
- 3x/-3 = - 1.20/-3
x = 0,4 The cost of sugar
The answer is x = 0.4
Insert the x value into equation 1
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
x + y = 1.50
0.4 + y = 1.50
0.4 + y - 0.4 = 1.50 - 0.4
y = 1.10 the cost of flour
The answer is y = 1.10
Insert the y value into equation 1
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Check for equation 1
x + y = 1.50
0.4 + 1.10 = 1.50
1.50 = 1.50
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Check for equation 2
3x + 6y = 7.80
3(0.4) + 6(1.10) = 7.80
1.20 + 6.60 = 7.80
7.80 = 7.80
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
The cost of 1kg sugar equals $ 0.40
The cost of lkg of flour equals $ 1.10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
The solution set is { 0.4, 1.10 }
- - - - - - - - -s
2006-10-23 05:18:32
·
answer #3
·
answered by SAMUEL D 7
·
0⤊
0⤋
let s cents be the cost of 1 kg sugar and f centsbe the cost of 1kg flour
so 3s+6f = 780..eq a
& s+f = 150..eq b
multiply eq b by 3
3s+3f = 450..eq c
dedduct eq c from eq a
3f = 330 so f =110
substituting f = 110 in eq 1 s =40
so sugar costs 40 cents/kg and 1 kg flour costs $1.10 (110 cents)
2006-10-23 03:39:33
·
answer #4
·
answered by grandpa 4
·
0⤊
0⤋
1kg of sugar is 40c ; 1kg of flour is $1.10
solution:
3x + 6y = 7.80
x+y = 1.50 or 3x + 3y = 4.50
subtract these equations; we get y= 1.10 and x = 0.40
let me tell you that the question is to be edited first...
2006-10-23 03:38:20
·
answer #5
·
answered by agent.hunt 1
·
0⤊
0⤋
Let S represent the cost of 1 kg of sugar and F represent the cost of 1 kg of flour, the information given enables you to write two equations in two unknowns, which you can solve.
1) 3S + 6F = 7.80
2) 1S + 1F = 1.50
One approach is to modify equation 2 to state one unknown in terms of the other
S = 1.50 - F
and then substitute this result into equation 1
3(1.50 - F) + 6F = 7.80
4.50 - 3F + 6F = 7.80
3F = 3.30
F = 1.10
Use this in equation 2
S + F = 1.50
S + 1.10 = 1.50
S = .40
Time permitting, it is a good idea to check using the other equation
3S + 6F = 7.80
3(.40) + 6(1.10) = 7.80
1.20 + 6.60 = 7.80
7.80 = 7.80
2006-10-23 03:55:22
·
answer #6
·
answered by kindricko 7
·
0⤊
0⤋
First we find out how much 1kg of sugar & 2kg of flour cost.
So, $7.80 ÷ 3 = $2.60
Then we can find out how much 1kg of flour cost.
So, $2.60 - $1.50 = $1.10
The cost of 1kg of flour is $1.10.
2006-10-23 04:00:28
·
answer #7
·
answered by Julian 3
·
0⤊
0⤋
If you set up the 2 equations and add them you get an answer. Flour is $1.10 per kg, and sugar is $.40 per kg.
3x + 6y = 7.80 (x is sugar cost, y is flour cost)
1x + 1y = 1.50
Multiply the bottom equation by (-3). It becomes -3x - 3y= -4.50
Add them together
3x + 6y = 7.80
+(-3x - 3y = -4.50)
________________
0x + 3y = 3.30
Solve for y (y=1.10)
plug it back in to one of the equations and solve for x (x= .40)
2006-10-23 03:42:03
·
answer #8
·
answered by Homer H 2
·
0⤊
0⤋
7.8=3X+6Y, so,
2.6=X+2Y, Also,
X+Y=1.5
subtract these 2 eqs,
Y=1.1
using X+Y=1.5, X=0.4
These are the costs of, X=1kg of sugar and, Y=1kg of flour
2006-10-23 03:38:09
·
answer #9
·
answered by tsunamijon 4
·
0⤊
0⤋
Let x=cost of 1 kg of sugar
y=cost of 1 kg of flour
Then,
3x +6y=7.80 . . . . 1
x + y = 1.50 . . . . 2
By multiplying eq. 2 by three we get
3(x + y) = 3(1.50)
3x + 3y = 4.50
Then, by elimination,
3x + 6y = 7.80
3x + 3y = 4.50
____________
3y = 3.30
y=1.10
Substitute on the eq. 2,
x + y = 1.50
x + 1.10 = 1.50
x = 0.40
Answer:
1 kg of sugar costs 40c and
1 kg of flour costs $1.10
2006-10-23 03:40:41
·
answer #10
·
answered by Kevin Y 2
·
0⤊
0⤋