20 oz.
2006-09-21 03:42:47
·
answer #1
·
answered by Baby #1 born August 2009 6
·
0⤊
0⤋
The 20 oz bag costs 10 cents an ounce.
The 10 oz bag costs 15 cents an ounce.
So the 20 oz bag is a better deal.
To calculate divide the price of the bag by the number of ounces in the bag.
So $2 / 20 = 10 cents and $1.50 / 10 = 15 cents.
2006-09-21 10:46:41
·
answer #2
·
answered by johntadams3 5
·
0⤊
0⤋
A.
20oz bag = $ .10 per oz
10oz bag = $ .15 per oz
but if you only have $1.50 then 10oz it is.
2006-09-21 10:45:06
·
answer #3
·
answered by timc_fla 5
·
0⤊
0⤋
Simple mathematics tells us that the 20 oz. bag costs $0.10 per oz., while the 10 oz bag costs $0.15 per oz. Apparently, the larger bag is the better buy. One must consider the brands involved. There are some cheap brands that I cannot eat, so they aren't a good buy at any price. I look at prices of acceptable brands for the best deal and don't buy brands I find inedible.
2006-09-21 10:52:12
·
answer #4
·
answered by miyuki & kyojin 7
·
0⤊
0⤋
depends on whether you want a 10oz. bag or a 20 oz. bag. If you buy a 20 oz. bag then throw 1/2 away then that's not a good idea.
Best of luck - Mike
2006-09-21 10:45:06
·
answer #5
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋
20 oz it works out to $1 per 10oz
2006-09-21 10:43:15
·
answer #6
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋
20oz bag of chips = $2.00
Therefore 1oz bag of chips = $2.00*1oz/20oz = $0.1 ----(1)
10oz bag of chips = $1.50
Therefore 1oz bag of chips = $1.50*1oz/10oz = $0.15---(2)
On comparing (1) and (2),
(2) consumes more money.
Hence 20oz bag of chips is a getter choice.
2006-09-21 11:27:57
·
answer #7
·
answered by Christa 2
·
0⤊
0⤋
The 10oz bag because chips are bad for you. Value is measured by how much good it does for you :)
2006-09-21 11:06:01
·
answer #8
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋
Of course it is better to buy a 20oz. bag, because it is like two 10 oz. bags for $1.00... But if you just want a 10 oz. bag, why should you get twice more than that... :D ???
2006-09-21 10:47:21
·
answer #9
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋
Use cost per oz to compare
change $ to cents for simplicity
200/20=10 cents per oz
150/10 =15 cents per oz
get the large size
2006-09-21 11:12:01
·
answer #10
·
answered by rwbblb46 4
·
0⤊
0⤋
I would say A, the 20 oz bag. For only 50 cents more, you get double to amount!
Enjoy!
2006-09-21 10:44:28
·
answer #11
·
answered by sabbafamily 2
·
0⤊
0⤋